Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Farkı Nedir?

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Farkı Nedir?


   Muhasebe, bir işletmedeki her çeşit para hareketinin sistemli biçimde kayda alınma işlemidir. En önemli fonksiyonu kayıt altına almak olan muhasebe kendi içinde genel muhasebe ve ön muhasebe olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda genel muhasebe ve ön muhasebe arasındaki farkı anlatacağız. Öncelikle bu ikisinin tanımını yapmakla başlayalım.


Ön Muhasebe Nedir?

Şirkete gelen evrakların ilk kayıt işlemi ön muhasebedir. Fatura kesme ve takibi, gelir gider takibi, cari hesap takibi, online tahsilat, banka hesap takibi, stok takibi ve raporlama ön muhasebe işlemleridir.


Ön Muhasebenin Faydaları Nelerdir?


Eğer şirket kayıtlarının muhasebesi mali müşavir tarafından tutuluyorsa ve evraklar ay kapandığında kendisine gönderiliyorsa, mali sonuçları görebilmek için evrakların kaydının olması gerekir. Şirket kayıtlarının ön muhasebede tutulması şu faydaları sağlar: 

Cari Hesap Takibi: Alacak ve verecek borçların ne kadar olduğunu takip etmeye yarar. Kayıt esnasında vade tarihi eklenirse, müşterilerin şirkete olan borçları için ödeme hatırlatmaları yapılabilir. Vade tarihlerini girmek nakit akışının takibi açısından önem taşır. 

Nakit Akışı: Satışların ve şirket giderlerinin takibi yapılıp, ilgili vadeler de kaydedilirse nakit akışının takibi mümkün olabilir. Nakde sıkışık olunabilecek zamanlar tespit edebilir ve öncesinden gerekli önlemler alınabilir. 

Banka Hesapları Takibi: Banka hesabına yatırılan veya çekilen paraların takibi kolayca yapılabilir.

Stok Takibi: Stokların canlı takibi stok durumunun güncel olmasını sağlar. Sonrasında yaşanabilecek stok eksiği gibi zor durumlar önceden önlenmiş olur. 

Verimli Veri Girişi: Cari bilgiler gibi bilgiler kullanılan programın veri tabanında kayıtlı olacağı için tekrar söz konusu veriler yazılmak zorunda kalınmaz.

Fatura Kesimi: Hazır şablonlar sayesinde fatura kesme işlemi kolaylaşır. E-fatura da kullanılıyorsa bunu destekleyen bir program üzerinden, fatura kesilir ve alıcıya kolaylıkla ulaştırılır.

Raporlama: Aylık satışların ve giderlerin karşılaştırabilmesiyle raporlar üretilebilir ve şirket kârlılığı izlenebilir.Genel Muhasebe Nedir?

Ön muhasebedeki işlemlerin daha ileri seviyesi genel muhasebedir. Ön muhasebede kaydedilen işlemler tekrar kaydedilerek sınıflandırılırsa işlemler raporlama ve analize daha uygun bir hâle gelir.

Genel muhasebedeki sınıflandırmalar ile şirketin varlık veya borçlarını bilanço; gelir ve giderleri ise mali tablolarla izlenebilir. 


Genel Muhasebenin Ön Muhasebeden Farkı Nedir?

Ön muhasebe işlemlerinin genel muhasebe için bir hazırlık aşaması niteliğinde olduğu söylenebilir. Fatura takibi, çek - senet takibi, gelir-gider takibi gibi işlemlerin takibinin işletme sahiplerince düzenli bir hâlde yapılması, mali müşavirlerin işini kolaylaştırırken şirket muhasebesinin de daha düzenli tutulmasını sağlar. Genel Muhasebeyi Ön Muhasebeden Ayıran İşlemler:


  • İşletmenin genel finans durumunun takibi.
  • İşletmeye ait olan tüm varlıkların, faturaların ve borçların takibi ile beyanı.
  • İşletmeye ait olan defter kayıtlarının tutulması ile devlet kurumlarına beyanı.
  • İlgili vergilerin hesaplanması ile beyanı

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Web Tabanlı Ön Muhasebe Programı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
  • 2 / 11
  • 2021

Web Tabanlı Ön Muhasebe P...

Web tabanlı olan ön muhasebe programı, ön muhasebe işlemlerini düzenli şekilde sürdürmeye çalışan şirketlerin en önemli kurtarıcısıdır. İş hayatını kolay hâle getirecek v...

Girişimcilere Muhasebeci Seçme Rehberi
  • 24 / 3
  • 2021

Girişimcilere Muhasebeci ...

İşletmenin sektörü ne olursa olsun iş planlarının olası getirileri de ne kadar kârlı ve ne kadar yüksek olursa olsun hesaplar doğru tutulmadığı sürece, evraklar ile bilgi...

Bilinmesi Gereken Ekonomi Terimleri Nelerdir?
  • 23 / 2
  • 2021

Bilinmesi Gereken Ekonomi...

Tüketici fiyatı endeksi olarak bildiğimiz TÜFE, bir tipik tüketicinin satın almış olduğu belirli bir hizmet ve ürün grubunun fiyatlarında ortalama değişim göstermekte ola...

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan