İhraç Kayıtlı Satış Faturası Nedir? Ne İşe Yarar?

İhraç Kayıtlı Satış Faturası Nedir? Ne İşe Yarar?


İhracat Nedir?

İhracat, üretilen mal veya hizmetlerin yurtdışına satış işlemidir. İhracata kısaca dış satım diyebiliriz. En geniş anlamıyla, ülke sınırları içinde serbest dolaşımdaki malların veya hizmetlerin başka ülkelere satışıdır.
Dar anlamda ise yabancılara veya Türkiye dışındaki yerleşik Türklere yapılan mal satışları ve malların bu amaçla yurt dışına gönderilmesi diyebiliriz.

 

İhraçlı Kayıt Satış Faturası

İhraç kayıtlı faturalar esasında ihracat yapanları ilgilendiren bir konudur. Bu alanda sık sık duyulan farklı varyasyonları ise “ihraç kayıtlı satış” veya “3065 ile satış” şeklindedir. Birtakım avantajları bulunan bu satış şeklinin faturaları KDV’den istisnadır. Ülke sınırları içerisinde üretilen malların dış pazarda satışı yapılacaksa faturalar kanunların gösterdiği doğrultuda kesilir ve birtakım vergi indirimlerinden faydalanılır.

Katma Değer Vergisi Kanunu 3065 sayısı, 11-c maddesince ülke dışı pazarlarda döviz ile satışı yapılmak suretiyle üreticiden alınan ürünler için KDV ödemesi yapılmaz. Şayet ülke sınırları içinde alım yaparken KDV ödenen ürünler varsa bile ihracat ile uğraşıldığı gösterilerek devlet kurumlarına vergi iadesi talebi yapılabilir. 

 

 
İhraç Kayıtlı Faturayı Kimler Kesebilir?

İhraç kayıtlı fatura kesimi üreticinin tercihine göre olduğu için birtakım beklentileri karşılamak da üreticiye kalmıştır. Öncelikle ihracat kayıtlı fatura keserek satış yapabilmek için imalatçı vasfına sahip olmak gerekir. Bunun için gerekli kriterler Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

Belirlenen Şartlar

Sanayi siciline kayıt yaptırmış olmak ve Sanayi Sicil Belgesine sahip olmak ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gıda işletmesi kayıt belgesi, çiftçi kayıt belgesi veya işletme onay belgesinden bir tanesini almış olmak gerekir.

Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri ya da Ticaret Odası gibi ilgili meslek odalarına kayıt yaptırmış olması gerekir.

İmalathanesinde o sırada yürürlükte bulunan Sanayi Sicil Tebliğlerinde belirtildiği kadar çalışan işçiye sahip olması gerekir. Ayrıca çalışma alanı gerekli üretim alt yapısını ve araç park alanını da ihtiva ediyor olması gerekir.

Bu şartların sağlanmasının yanında üreticiler kendi üretimlerinin yanında fason imalat da yaptırılıyorsa, bunlar için de bazı şartlara uyulması gerekir.

Fason imalatı yalnızca Sanayi Sicil Belgesi ile belirlenmiş üretim alanlarında yaptırması gerekir.

Fason olarak yaptırılan imalat da ana imalatçı çalışmanın getirdiği tehlikeleri, riskleri ve organizasyon sorumluluğunu üstlenmesi gerekir.

Fason imalat için gerekli olan hammadde ve yardımcı maddelerin ana üretici tarafından temin edilmesi gerekmektedir.

Kaynak:https://www.gib.gov.tr/İhraç kayıtlı fatura kesmek isteyen firmaların bu kurallara uyarak hazırlayacakları faturada Katma Değer Vergisi mal bedelinden ayrı gösterilir.

 

İhracat yapan firmanın, 3065 sayılı kanun gereği satın almış olduğu ürünü değiştirmeden ihracını gerçekleştirmesi gerekir. Bu ihraç işlemini, teslim zamanını izleyen ayın başı itibariyle 3 ay içinde yapmalıdır. Örneğin haziran ayında ihracat yapan firmaya teslim edilen mallar temmuz başı itibariyle 3 ay içinde (eylül sonuna değin) ihraç edilmelidir. Bu şekilde KDV ödenmez.

Eğer 3 aylık süre içinde teslim edilmezse  6183 sayılı kanun maddelerine göre (Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun) gecikme zammıyla tahsil edilir.


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?
  • 19 / 3
  • 2021

Vergi Borcu Nasıl Sorgula...

Öncelikle en önemli giriş yapısı e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi içinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden vergi borcunu sorgulama ve detaylı bilgiy...

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl ve Nereden Alınır?
  • 15 / 2
  • 2021

Vergi Borcu Yoktur Yazısı...

Kurumlar ya da şahıslar, dönem bazlı olarak kazançları üzerinden ödeyecekleri verginin tutarını beyan etmekle yükümlü olurlar. Vergi beyanı, mali müşavirler tarafınca yap...

2020 KDV İndirimlerinin Geçerli Olduğu Hizmetler
  • 25 / 8
  • 2020

2020 KDV İndirimlerinin G...

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 kabusu her yerde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik faaliyetlere darbe vurdu. Bu salgından etkilenen ekonomik faaliyetleri hareketl...

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan