E-Fatura ve E-Arşiv Sistemini Kullanmak Zorunda Olan Şirketler

E-Fatura ve E-Arşiv Sistemini Kullanmak Zorunda Olan Şirketler

E-Dönüşüm, şirketlerin teknolojik düzeyde fatura işlemlerini yapabilmelerine yardımcı olmaktadır. Birçok şirketin sisteme dahil olması zorunlu hale gelmiş, diğer şirketlerin de kendi isteğine göre bu sisteme dahil olması mümkün hale getirilmiştir. Yıllık 10.000.000 TL cirosu olan şirketlerin E-Fatura sistemine dahil olması gerekmektedir. Aksi taktirde cezai işlemlerin başlaması söz konusu olacaktır. Şirketlerin kendi isteğiyle sisteme dahil olması için başvuru formunu doldurmalı ve şirketi hakkında gerekli bilgileri vermesi gerekir. Fatura maliyetlerinden kurtulmak isteyenlerin sistemden faydalanması, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Örneğin kağıt, basım, klasör ve çeşitli kategorilerde yapılan harcamalar ağır geliyorsa E-Dönüşüm sistemine dahil olmak gerekir. Sisteme dahil olan şirketlerin yüksek düzeyde tasarruf etmesi söz konusu oluyor.

Yıllık cirosu belli bir düzeyi aşan şirketlerin, sisteme dahil olması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu hale getirilmesinden sonra şirketlerin E-Fatura sistemi sayesinde ekstra masraflardan kurtulması mümkün hale geldi. Masrafların en aza indirgenmesini sağlayan ise kağıt, klasör ve çeşitli fatura masraflarının tamamen ortadan kalkmasıdır. Sisteme dahil olan şirketler E-Arşiv Faturası kullanarak sistemi kullanmayan bireylere ve şirketlere de fatura raporlaması, kesimi yapabilmektedir. Bu sayede erişilebilirlik problemlerinin yaşanması tamamen ortadan kalkıyor ve şirketler sistemi kullanmayanlarla bile fatura işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Birçok şirketin sistem üzerinde yaptığı işlemler, kolaylığı üst düzeye çıkarmıştır. Faturalar eski bile olsa tekrardan raporlanabilmesi mümkündür.

İnternet Üzerinden İş Yapan Hangi Şirketler E-Fatura Kullanmak Zorunda?

Yıllık cirosu 5.000.000 TL üzerinde İnternet üzerinden satış yapan şirketlerin de bu sisteme dahil olması zorunlu hale gelmiştir. E-Arşiv Faturası da bu sistemin içerisine dahil olmuş ve şirketlerin bu sisteme geçişi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Sisteme zorunlu geçişi olmayan şirketler, sistemin avantajlarını görünce geçiş yapması da söz konusu olmuştur. Bu sayede gereksiz masraflar şirket bütçelerini olumsuz etkilememektedir. Tüm şirketlere bu avantajların sunulması fatura güvenliğini tehdit eden problemleri de ortadan kaldırmıştır. Güvenliği tehdit eden gereksiz masraflar ve fatura kaybolması E-Fatura sistemi sayesinde ortadan kalkmıştır. Şirketler artık kestiği faturaları kaybetmemekte ve arşiv üzerinde rahatça bulabilmektedir.

İnternet üzerinde satış yapılması gelir brütünün kolayca üst düzeye çıkmasını sağlamaktadır. Verilen hizmetlerin de buna tabi tutulması, E-Fatura kullanma zorunluluğunu sağlamaktadır. Yıllık cirosu 5.000.000 TL olan şirketlerin, sisteme dahil olmaması halinde zorluklarla karşılaşması söz konusu olacaktır. Ekstra masraf, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan cezai işlemler şirketi olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden zorunda olan şirketlerin, belirlenen ciroya ulaştığı takdirde geçiş yapması gerekir. Geçiş yapılmadığı taktirde birçok problemin gün yüzüne çıkması mümkün olacaktır. Sistemi kullanan şirketler, doğayı koruma projesine büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Dijital ortamda düzenlenen faturalar, kağıt giderlerini ortadan kaldırdığından ve kağıt kullanma zorunluluğunu devre dışında bıraktığından dolayı doğanın korunması da mümkün hale geliyor.

E-Fatura Kullanımının Şirketlere Sunduğu Avantajlar

E-Dönüşüm projesine giren şirketlerin gereksiz masraflardan etkilenmemesi mümkün hale gelmiştir. Kağıt, klasör ve çeşitli masraflar ortadan kalktığı için şirketler kendi harcamalarını daha doğru bir şekilde yapmaktadır. E-Fatura sistemi tüm bunların yanı sıra güvenlik problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Faturaların kaybolması halinde birçok şirket sorun yaşıyordu. E-Arşiv ise bu konuda herhangi bir sorun yaşatmıyor. Çünkü E-Arşiv üzerinde faturalar her zaman muhafaza ediliyor ve herhangi bir şekilde silinmiyor. Bu yüzden şirketler yıllar önce kestiği faturayı bile tekrardan raporlayabiliyor ve düzenleme yapabiliyor. Faturaların sistemde değişmeden muhafaza edilmesi, şirketlerin de fatura konusundaki kaygılarını ortadan kaldırıyor.

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere 20 GÜN ÜCRETSİZ DENE

En yeni blog paylaşımlarımız

E-Arşiv Faturası Kullanmanın Ayrıcalıkları Nelerdir?
  • 4 / 11
  • 2018

E-Arşiv Faturası Kullanma...

E-Fatura sistemine geçildikten sonra müşteriler kağıt faturadan kurtulmak ister. Kağıt faturadan kurtulabilmek için de E-Arşiv faturası sistemine geçiş yapılmalıdır. E-Ar...

E-Fatura Kullanmanın Ayrıcalıkları Nelerdir?
  • 3 / 11
  • 2018

E-Fatura Kullanmanın Ayrı...

Elektronik fatura sistemine geçenlerin sahip olduğu en büyük ayrıcalık, sistematik bir şekilde fatura işlemlerini yapabilmeleridir. Fatura işlemlerinin en az masrafla tam...

E-Fatura Sistemine Geçenler Memnun Mu?
  • 31 / 10
  • 2018

E-Fatura Sistemine Geçenl...

Elektronik fatura sistemine geçilmesi, birçok mükellefin memnuniyetini sağlamıştır. Memnuniyetin sağlanmasına sebebiyet veren en önemli faktör masrafların en aza indirgen...